Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Hamileliğin (Birinci) 1. Ayında Sizi Neler Bekler ?

 

İlk ayın sonunda bebeğiniz henüz ufacık bir embriyodur ve boyu 5 mm kadardır. Bu kadar ufacık bir varlığın sizin vücudunuzdaki etkisi kendi boyunun 100 katı kadar denilebilir Tüm testler ve muayeneler neticesinde hekiminiz size gebe olduğunuzu söylese de hareketini ve varlığını hissedemediğiniz için bu duruma inanmakta güçlük yaşadığınız aydır ilk ay ve ilk aylar… Ancak bedeniniz ve ruhsal yapınız bebeğe hoşgeldin hazırlıkları yapmaktadır.

Neler Hissedersiniz?

Adet kanamanız kesilir (kimi gebelerde adet görme dönemlerinde hafif kanama görülebilmektedir)

 Sıkça idrara çıkma gereksinimi oluşur

 Kusma yada bulantı hissi, yahut ağzınızın içinde sürekli tükrük birikmesi yaşayabilirsiniz

 Aşırı iştah artışı yada tam aksine aşırı iştahsızlık

 Yorgunluk – halsizlik (Vücudunuz siz uykudayken bile taş taşırcasına çalışmaya – bebek için sizi hazırlamaya devam ettiği için yorgun hissedersiniz)

 Midede yanma hissi

 Memelerde dolgunluk, şişkinlik ve hassasiyet

 Areoladaki renk değişimi ve ter bezlerinin belirginleşmesi ( meme ucu etrafındaki kahverengi kısımdır areola )

 abuk sinirlenme, birden hüzünlenme, anlam veremediğiniz göz yaşlarınız, bebeğe hazır değilim hissiyatı şeklinde duygusal dalgalanmalar yaşamanız çok normaldir

 Çok daha endişeli, çok daha ürkek yada tam aksi çok neşeli ve coşkulu ruh haline bürünme Bu değişikliklerin pek çoğu 3. ayınızdan sonra dinginleşir yada ortadan kaybolur. Çok nadiren tüm gebelik süresince devam eder. Eğer ikiz – üçüz bebek adayı değilseniz. Genelde çoklu gebeliklerde bu değişimler tüm gebelik boyunca sürebilmektedir. Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

 Öncelikle hekiminize görünmeli, önerdiği tüm tetkikleri yaptırmalısınız.

Hekiminizin önerisi ve kontrolü altında vitamin desteğine başlamalısınız. Eğer bu vitamin hapları mide bulantınız artırıyor ise yemeklerden hemen sonra tok karnına almayı deneyin.

 Dinlenmenize daha fazla zaman ayırın. Eğer ilk bebeğiniz değil ve evde sizden ilgi bekleyen başka çocuklarınız da varsa bırakın eviniz dağınık kalsın. Yada iş yaşantınız varsa ve yoğun tempodaysanız izne ayrılmayı deneyin. Mümkün mertebe sizi dinlendirecek faaliyetlerde bulunun.

 Dinlenmede dozajı kaçırmamak adına (vücudunuzda varis yada ödem oluşumunu önlemek amaçlı ) günlük tempolu yürüyüşler yada hafif ev egzersizleri denemelisiniz.

 Diyetinizdeki protein ve kalsiyum oranını artırın

 Dengeli ve düzenli beslendiğinizden emin olun. Örneğin kahvaltı saatleriniz 10-11 yerine en geç sabah 8 e alıp öğünlerinize düzen getirin.

 Sizi iyi hissettirecek kişilerle daha fazla vakit geçirin, iyi hissettirecek faaliyetlerde bulunun

 Alkol ve sigaradan uzak durun

 Raf ömrü uzun yiyeceklerden uzak durun

 Olabildiğince doğal beslenmeye itimam gösterin

 Az az ama sık sık yemek yiyin

 Sabahları daha yavaş hareket etmeye özen gösterin

 Yukarı uzanma, zıplama, sıçrama, ağır kaldırma tarzında akrobasilerden kaçının

 Stresten ve stresli ortamlardan olabildiğince uzak durun

 Varsa başka çocuklarınız onlarla daha fazla ve kaliteli vakit geçirmeye özen gösterin ( bebeğiniz doğduktan sonra pek vakit bulamayabilirsiniz. En azından adaptasyon süreciniz boyunca )

 Size sunulan bu armağanın tadını çıkarın..